Kabát v šatníku

01.08.2013 13:30

Malé samostatné skrine nie sú dnes veľmi v móde. Prevalcovala ich praktická stránka vstavaných šatníkových skríň a návrat samostatného priestoru šatníka. A keď už skriňa, tak veľká, šatníková. Hitom je praktické využitie všetkých možných ník a hluchých miest, či prázdnych stien bytu na vstavaný odkladací priestor. Výsledkom má byť čistý, vzdušný, jednoduchý a množstvom vecí nezaprataný interiér, bez nutnosti vzdať sa čo len jedného kusa oblečenia.

 

Dobre si to premyslite!

Vopred si premyslite, čo kde potrebujete odložiť a koľko vecí musí šatník ukryť. Dôležité je zladiť priestorové možnosti a množstvo vecí určených na skladovanie.

Na základe zoznamu vecí efektívnejšie naplánujete vnútorné zariadenie vstavanej skrine a využijete pritom celý priestor do výšky aj do šírky. Vyššie položené plochy môžu slúžiť na menej používané veci, nižšie by sa mali ukladať veci každodenného použitia. Ťažké predmety majú svoje miesto na dolných policiach. Rozmyslite si aj spôsob skladovania – kým v minulosti sa preferovali police a policové zostavy, do ktorých bolo treba veci neskladať, dnes sa uprednostňuje vešanie a odkladanie oblečenia na ramienkach. Z čisto praktického hľadiska: je to prehľadnejšie a oblečenie je ľahšie použiteľné, nemusíte vyberať celý obsah police, kým sa dostanete k tričku na spodku, a zároveň ho nebude treba prežehliť, aby sa stratili pokrčené miesta. Premyslite aj to, či potrebujete odložiť iba oblečenie, alebo vám vrchné časti šatníka poslúžia napríklad aj na uloženie sezónnych športových potrieb či predmetov používaných v súvislosti s dovolenkou. Pri rozumnom plánovaní vám takto vznikne prehľadne usporiadaný a ľahko dostupný šatník.

 

Pohrajte sa s centimetrami

Ideálny prípad existencie miestnosti zvanej samostatný šatník sa pomaly stáva súčasťou moderného bývania aj u nás. Aj ten však potrebuje dobre rozvrhnutý priestor, aby účelne plnil svoju úlohu. Pamätajte, že na zavesenie košele potrebujete priestor hlboký minimálne 60 cm a 55 cm stačí v šatníku, v ktorom je všetko zavesené voľne, bez dverí. Toto sú minimálne rozmery, najčastejšie používané, ktoré kopírujú veľkosť ramienka zaveseného na vešiakovej tyči. Optimálne je však pridať ešte pár centimetrov, aby ste kabát nemuseli v šatníkovej skrini pritláčať dverami.

                                              

 Kožuch na ramienku potrebuje aj 70 cm. Naopak zloženým tričkám a svetríkom stačí 30 až 45 cm, čo je aj pohodlnejšie a prehľadnejšie. V hlbších policiach buď nevyužijete celú hĺbku priestoru, alebo ukladáte veci za sebou, čo komplikuje vyberanie tých vzadu uložených kusov oblečenia. Ideálne je rozvrhnúť vnútorné vybavenie šatníka tak, aby mal vytvorenú aj hlbokú aj plytšiu časť. Dôležitý je aj vertikálny rozmer vnútorného vybavenia. Dlhý kabát potrebuje priestor vysoký minimálne 130 cm a košeli stačí 100 cm. Ak preferujete policové ukladanie, praktickejšie je mať menšiu vzdialenosť políc nad sebou a vo väčšom počte, aby ste mali oblečenie prehľadnejšie rozdelené, a nie naukladané do „komínkov“. To platí rovnako pri šatníkoch, ako aj pri šatníkových skriniach. Centimetre si treba ustrážiť aj pri voľbe veľkosti šatníkových dverí, či už posuvných, alebo otváracích. Priúzke vám budú komplikovať prístup k uloženým veciam a priširoké zas môžu byť aj príliš ťažké, čo môže byť problém pri manipulácii s nimi.

Vyhľadávanie

https://free.zoznam.sk/video/bauklim-1328830691

© 2013 Všetky práva vyhradené. bauKlim s.r.o.

Tvorba webových stránok zdarmaWebnode